Znajdź idealną pracę!
Znajdź idealnago kandydata!

Jak napisać CV?

 

 

CV, czyli curriculum vitae jest dokumentem, od którego zależy czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to nasza profesjonalna zawodowa wizytówka, dlatego warto o nią zadbać. W Internecie istnieje wiele gotowych szablonów, z których można skorzystać. Starajmy się jednak, żeby nasze CV było oryginalne! Warto postarać się, żeby stworzony przez nas życiorys pozwolił nam w pełni się z nim utożsamić. Jak to zrobić? Oto kilka dobrych rad:

 

1. Nasze CV powinno zawierać:

 

·         Zdjęcie

·         Dane kontaktowe

·         Wykształcenie

·         Doświadczenie

·         Umiejętności

·         Szkolenia

·         Zainteresowania

·         Klauzule o przetwarzaniu danych osobowych

 

2. Rzeczowość

Życiorys dobrze jest zmieścić na jednej stronie A4. Jego treść powinna zawierać tylko najistotniejsze informacje, ważne dla przyszłych pracodawców. Swoje CV trzymaj w sztywnych ryzach, nie rozwlekaj poszczególnych elementów na kilka stron. CV to wizytówka zawodowa, a nie list do pracodawcy, dlatego uzasadnione będzie używanie krótki zdań z małą ilością określeń.

 

3. Estetyka

CV to oficjalny dokument, dlatego też warto zadbać o jego stronę wizualną. Tekst powinien być wyrazisty i przejrzysty. Nie ma sensu eksperymentować tutaj z niepotrzebnymi ozdobnikami czy nadmierną ilością kolorów.

 

4. Uczciwość

CV powinno zawierać tylko prawdziwe informacje o Tobie. Nie staraj się przechytrzyć pracodawcy dodając sobie przymioty, które i tak mogą zostać przez pracodawcę w kolejnym etapie zweryfikowane.

 

5. Oryginalność

Nie każdy pracodawca szuka w swoim pracowniku oryginała i osoby ponadprzeciętnie kreatywnej. Dlatego niekiedy warto „wejść w skórę przyszłego szefa” i zastanowić się, jaki kandydat jest poszukiwany i czy spełniamy takie warunki. Warto pamiętać, że nie ma potrzeby ani silić się na oryginalność, ani eksponować jej tam, gdzie nie jest potrzebna.

 

6. Przejrzystość

     Na pierwszym etapie rekrutacji specjaliści HR (human resources) bardzo szybko przeglądają CV, starając się wyłowić spośród dziesiątek lub setek dokumentów te, które na pierwszy rzut oka pasują do profilu poszukiwanego kandydata. Aby pomóc rekrutującym zobaczyć nasze CV, powinniśmy przygotować przyjazny w czytaniu dokument. Najlepiej czyta się teksty, które wykorzystują elementy typograficzne: akapity, odstępy, punktory, wykresy, grafiki itp. Dlatego, gdy spiszemy wszystkie potrzebne informacje, warto zająć się ich ułożeniem w taki sposób, żeby tworzyły przejrzysty, proporcjonalny układ treści.

 

 

Pamiętaj! Zanim wyślemy CV, pomyślmy sobie, jak chcielibyśmy być postrzegani przez przyszłego pracodawcę, a potem sprawdźmy, czy przygotowany przez nas życiorys pasuje do tego obrazu.

 

 

Źródło: opracowane na podstawie P. Prokopowicz, Rekrutacja i selekcja oparta na dowodach. 33 zasady skutecznego naboru pracowników, wyd. Wolters Kluwer, Warszawa 2016.